Cephe Metal Yapı Sistemleri Alüminyum Giydirme Cephe, Kompozit Kaplama, Alüminyum Doğrama, Seramik ve Betopan Cephe Kaplama, Alüminyum ve Paslanmaz Korkuluk Sistemleri, Çelik Konstrüksiyon Yapılar https://www.cephemetal.com.tr/ tr-TR Cephe Metal Yapı Sistemleri Alüminyum Doğrama Sistemlerihttps://www.cephemetal.com.tr/aluminyum-dograma-sistemleri.htmlAlüminyum profiller, hafif ve dayanıklı olmalarının yanında çok yüksek bir uygulama hassasiyetine sahip oldukları için mimarlara, isteğe göre özelleştirilmiş tasarım olanakları sunarlar. ...

Alüminyum profiller, hafif ve dayanıklı olmalarının yanında çok yüksek bir uygulama hassasiyetine sahip oldukları için mimarlara, isteğe göre özelleştirilmiş tasarım olanakları sunarlar.

Alüminyum pvcden 4 kat, ahşaptan 43 kat daha dayanıklıdır. Dayanıklılık özgül ağırlığa göre baz alındığında alüminyum kapı ve pencereler, yapılar için en uygun olan malzemelerdir.

Yapılarda PVC ve ahşap doğramalara nazaran alüminyumun tercih edilmesinin başlıca nedeni dayanıklı ve uzun ömürlü olmasıdır. Alüminyum korozyona dayanıklıdır.

Sıcaktan ve soğuktan etkilenip aşırı genleşmeye maruz kalmaz. Isı yalıtımlı yeni nesil doğramalar enerji tasarrufuna önemli katkılar sağlamakla kalmayıp ayrıya ciddi oranda ses izalasyonu yapmaktadır.

Yangına dayanıklıdır.Alüminyum doğa ile dosttur % 100 geri dönüştürülebilir. PVC bazlı diğer malzemeler gibi içerisinde toksit, kurşun gibi zararlı maddeler yoktur hijyeniktir.

Alüminyum pencere çerçeveleri dayanıklı olduklarından görünür genişliği daha az olan çerçeveler kullanılmasına olanak verir. Daha dar çerçeveler ise daha geniş camlar demektir.

Günümüz mimarisi bu konuda sınırları zorlamakta ve daha küçük çerçevelerle daha geniş açıklıklar sunmaya çalışmaktadır. Alüminyum bu amaç için en uygun malzemedir.

Ahşap ve plastik doğramalarla sınırlı ebatlarda çözümler üretilebilirken alüminyum pencereler ile geniş açıklıklar geçebilirsiniz.

Fransız balkon, dükkan vitrinleri,yerden tavana geniş sürme ve katlanır kapılargibi kat boyunca geçilen açıklıklarda, rüzgar yüküne dayanımın çok önemli olduğu yüksek binalarda, yüksek katlardaalüminyum doğramalar yüksek atalet momentleri ile de güvenle kullanılabilir. Alüminyumun dayanıklılığı, yüksek atalet momentleri, geniş açıklıklı sürme ve kanatlıkapı ve pencereler imal edilmesine olanak verir.

]]>
Alüminyum Giydirme Cephe Sistemlerihttps://www.cephemetal.com.tr/aluminyum-giydirme-cephe-sistemleri.htmlGenellikle birbirlerine bağlanmış ve binanın taşıyıcı yapısına ankrajla tutturulmuş ve bir hacmin etrafını çepeçevre saran, hafif, sürekli, kendi başına veya bina ile birlikte bir dış duvarın tüm fonksiyonlarını yerine getirirken yapının yük taşıma özelliklerinin hiçbirine sahip olmayan bir örtü oluşturan yatay ve düşey yapı elemanlarının tümüne giydirme cephe denir. ...

Genellikle birbirlerine bağlanmış ve binanın taşıyıcı yapısına ankrajla tutturulmuş ve bir hacmin etrafını çepeçevre saran, hafif, sürekli, kendi başına veya bina ile birlikte bir dış duvarın tüm fonksiyonlarını yerine getirirken yapının yük taşıma özelliklerinin hiçbirine sahip olmayan bir örtü oluşturan yatay ve düşey yapı elemanlarının tümüne giydirme cephe denir.

Bu sistemler çoğunlukla (stick) çubuk sistemdir. Bu sistemde mulyon ve transomlar ile önce çerçeve oluşturulur. Daha sonra:

  • Kapaklı Cephe ise yalıtımlı cam, çerçevedeki fitilin üzerine yerleştirilir ve önce kapak altı baskı sonra da kapak profili ile sabitlenir.
  • Silikon Cephe ise cama bondingle yapıştırılmış alüminyum kaset profili cama hem bir çerçeve teşkil eder hem de mulyon ve transomlara dışarıdan görünmeyecek şekilde tutturulmaya izin verir.
  • Entegre Cephe yada Ekonomik Cephe denilen başka bir yöntem de yalıtımlı cam çıtalarında bulunan bir oluk vasıtasıyla camın tutturulması prensibine dayanır.
]]>
Güneş Kırıcı Sistemlerihttps://www.cephemetal.com.tr/gunes-kirici-sistemleri.htmlGüneş kırıcı sistemlerimiz, alüminyum, cam ve ahşap malzemeden farklı ölçülerde ve formlarda sabit ve hareketli olarak yapılabilmektedir. ...

Güneş kırıcı sistemlerimiz, alüminyum, cam ve ahşap malzemeden farklı ölçülerde ve formlarda sabit ve hareketli olarak yapılabilmektedir.

Dışarısı ile görsel teması ortadan kaldırmadan, yeterli gün ışığına kavuştururken modern yapıların gölgelendirilmesini sağlamaktadır.
Dekoratif amaçlı olarak da kullanılmaktadır. Farklı şekil ve ebatlarda geniş bir ürün yelpazesine sahip olduğu kadar estetik bir görünüme de sahiptir.
Miktara bağlı olarak özel üretim olanağı sayesinde tasarımcıya çalışma olanağı sağlar. Yatay veya düşey, sabit veya hareketli olarak uygulanabilme olanağı bulunmaktadır.

]]>
Alüminyum Korkuluk Sistemlerihttps://www.cephemetal.com.tr/aluminyum-korkuluk-sistemleri.htmlBalkon ve merdiven korkulukları, özellikle son yıllarda yapıların görselliğinde ve tasarımında çok önemli bir yere sahip olmuştur. ...

Balkon ve merdiven korkulukları özellikle son yıllarda yapıların görselliğinde ve tasarımında çok önemli bir yere sahip olmuştur. Yapıların dış cephesinde kullanılan diğer kaplama malzemelerine verilen önem ve değer korkuluklara da verilmektedir.Korkuluk malzemesi seçiminde alüminyumu vazgeçilmez ve ideal bir malzeme haline gelmiştir.

  • Dış ortama ve UV ışıklarına dayanıklı
  • Sağlam
  • Güvenli
  • Paslanmaz
  • Bakım gerektirmez
  • Sınırsız camlı camsız ve değişik profillerle tasarım yapılabilme imkanı
]]>
Kompozit ve Seramik Cephe Sistemlerihttps://www.cephemetal.com.tr/kompozit-ve-seramik-cephe-sistemleri.htmlSağır cephelerde izolasyon aşaması sağlandıktan sonra özel profillerle yapılan taşıyıcılara özel tutucularla monte edilir. Ebatları tasarımcı tarafından istendiği şekilde ayarlanabilir, statik olarak hesapları buna göre yapılır ve tasarımcının isteğine bağlı olarak levhalar arasında fugalar yaratılarak cephe zenginliği sağlanabilir. ...

Sağır cephelerde izolasyon aşaması sağlandıktan sonra özel profillerle yapılan taşıyıcılara özel tutucularla monte edilir. Ebatları tasarımcı tarafından istendiği şekilde ayarlanabilir, statik olarak hesapları buna göre yapılır ve tasarımcının isteğine bağlı olarak levhalar arasında fugalar yaratılarak cephe zenginliği sağlanabilir.

* Alüminyum kompozit levha kaplamalar, çoğunlukla yangına dayanıklılık ve tutuşmazlık özellikleriyle tercih edilmektedir. Bu sistemler, alüminyum kompozit levhaların binaya çelik veya alüminyum konstrüksiyon ile kaplanmasıyla uygulanır.

* Taş kaplamalar ise binayı dış etkilerden koruması, ısı yalıtımı sağlaması, dayanıklı olması, estetik ve şık olması gibi avantajlarıyla gittikçe daha çok kullanılır bir cephe kaplama çözümü haline gelmiştir. Bunlar, doğal taşların (granit, mermer) veya özel olarak üretilen suni taşların (terracota, seramik) binaya çelik veya alüminyum konstrüksiyon ile kaplanmasıyla uygulanır.

]]>
Alüminyum Menfez Sistemlerihttps://www.cephemetal.com.tr/aluminyum-menfez-sistemleri.htmlMenfez, bir ortamda, istendiği istikamete doğru içeriden dışarıya ya da dışarıdan içeriye hava sirkülasyonu sağlamak yahut ortam iklimlendirme amacıyla yerleştirilen portatif kanalcıklardır. ...

Dış cephe mekanik havalandırmanın zaruri olduğu sistemlerde hava geçisini sağlayan kapak olarak kullanılmaktadır.

]]>